HABERLER

AKÇAABAT’IN KURTULUŞU ETKİNLİKLERİNE KASTAMONU’DAN START VERİLDİ

13 Şubat 2018 Salı 12:19

Akçaabat'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümü münasebetiyle düzenlenen bisiklet turu 13 Şubat Salı günü saat 10.00'da Kastamonu’dan start aldı.

AKÇAABAT’IN KURTULUŞU ETKİNLİKLERİNE KASTAMONU’DAN START VERİLDİ

Akçaabat’ın Kurtuluşu Etkinliklerine Kastamonu’dan Start Verildi

Akçaabat'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümü münasebetiyle düzenlenen bisiklet turu 13 Şubat Salı günü saat 10.00'da Kastamonu’dan start aldı. 

Akçaabat Belediyesi'nin Kastamonu Belediyesi işbirliğinde organize ettiği 100. Yıl kutlama etkinlikleri kapsamında 13-17 Şubat 2018 tarihinde 10 Milli Bisikletçimiz tarafından Kastamonu’dan başlayarak sırasıyla Sinop-Samsun-Ordu-Giresun ve Trabzon illerini kapsayan 635 km’lik bisiklet etabı gerçekleştiriliyor.

Kastamonu’da başlayan bisiklet etabının açılış programında başta Afrin olmak üzere tüm şehitlerimiz için Fatiha okundu. Ardından Akçaabatlılar Derneği Halk Oyunları Ekibi seyrine doyum olmayan bir gösteri sergiledi.

Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Osman Kalyoncu’nun konuşmasıyla devam eden açılış programında sırasıyla Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Milletvekili Hakkı Köylü, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz konuştu.

Bu organizasyona ellerinden gelen desteği sağladıklarını ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, "Tarihte kahramanlıkları ile dolu yurdumuzda her ilimizin kendine özgü bir kurtuluş bir kahramanlık destanı vardır. Trabzon'un Akcaabat ilçesinin kurtuluş destanının yüzüncü yılı münasebeti ile böyle bir organizasyon gerçekleştiriliyor. Günümüzü ve şu anki ortama uygun bir organizasyon oldu. Buradan Akcaabat'a selamlarımızı iletin." dedi.

Kastamonu ile Trabzon'un kaderinin birçok kez kesiştiğini dile getiren Vali Yaşar Karadeniz ise, "1461 yılı hem Trabzon'un hemde Kastamonu'nun Osmanlı topraklarına katılım yılıdır. O gün bugündür bu iki vilayemetimiz Türk yurdu olarak kalmıştır. Komşu vilayet olarak Türk milletine hizmet etmeyi sürdürmüşler. 1. Dünya Savaşı'nda işgal altına alınan Trabzon'un kurtuluş yılı 1918'dir. O kurtuluştan sonra ellerinde ki mühimmatı deniz yolu ile Kastamonu'ya ulaştırarak Anadolu'nun kurtuluşunda önemli rol oynamışlardır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Proje Koordinatörü Osman Kalyoncu tarafından günün anısına Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’e plaket takdim edildi ve Vali Yaşar Karadeniz ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş tarafından turun startı verildi. Kastamonu'dan yola çıkan 10 Milli bisikletçi sırasıyla Sinop, Samsun, Ordu ve Giresun'u geçerek Trabzon'a ulaşacak.

2-274.jpg

1-223.jpg

 

3-216.jpg

4-177.jpg

5-154.jpg

Okunma Sayısı: 814
2014 - Tüm hakları saklıdır.

Yazılım: CM BİLİŞİM