HABERLER

AKÇAABAT’TA FESTİVAL COŞKUSU

23 Temmuz 2018 Pazartesi 16:47

28. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları festivali coşkulu başladı; coşkulu bitti.

AKÇAABAT’TA FESTİVAL COŞKUSU

Festival kapsamında ilk olarak Atatürk Bulvarı Belediye önünde ‘Sinan Tütenk Resim Sergisi’ açıldı. Karma Fotoğraf Sergisiyle devam eden ilk gün festival etkinlikleri Hamam Çimeni Çarşısı Belediye Müze Sergi Salonunda yapılan Karma Fotoğraf Sergisi ve Sahil Park Havuzlar Alanında Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kanuni Mehteran Takımının gösterisi ve Köy Düğünü Canlandırmasıyla son buldu.

9-094.jpg

8-109.jpg

7-134.jpg

İkinci gün, protokolün ve halkın yoğun katılımlarıyla Hıdırnebi Şenliği yapıldı. Her yıl yapılan ve geleneksel hale gelen Hıdırnebi Şenliği’nde Mehmet Yılmaz ve Necmettin Öksüz, yaylada Karadeniz ezgileriyle izleyenlere horon dolu anlar yaşattı. Hıdırnebi Yayla Şenliği’nin ardından Akçaabat Limanında Yelken İhtisas Kulübü, yelken gösterileri yaptı.  Atatürk Parkında Çelenk sunma töreni yapıldı. A. Fazıl Ağanoğlu İlkokulu Önünden başlayarak Sahil Park Havuzlar alanına kadar devam eden ve geleneksel yayla göçünün canlandırıldığı kortej yürüyüşüne yurt içinden ve yurt dışından gelen bütün gruplar kostümleriyle eşlik etti. Sahil Park Havuzlar alanında büyük horon halkası oluşturuldu.

6-161.jpg

2-377.jpg

Gündüz ayrı gece ayrı etkinliklerle devam eden festivalin ikinci akşamında Rusya Halk Oyunları Grubu, KKTC Gazimağusa Belediyesi Halk Oyunları Grubu, Silifke Halk Eğitim Merkez Halk Oyunları Grubu ve Akçaabat Folklor Derneği Horon Ekibi tüm hünerlerin sahnede gösterdi. Halkoyunları ekiplerinin gösterilerinin ardından Cengiz Çoban, Hayri Yaşar Karagülle, Nigar Cumur ve Resul Dindar sahne aldı.

18-034.jpg

17-034.jpg

1-317.jpg

Resul Dindar Mest Etti

Karadeniz müziğine yeni bir ses yeni bir yorum getiren; Karadeniz’in tanıtımına büyük katkısı olan Resul Dindar’la coşan Akçaabatlılar eğlence dolu bir gece yaşadılar. Gece boyunca bitmeyen enerjisiyle sahnenin tozunu attıran Resul Dindar, seyirciden tam not alarak geceye damga vurdu. Vatandaşın yoğun ilgisi ve sevgisiyle karşılanan sanatçıya konser sonrası Akçaabat Kaymakamı Dr. Soner Şenel ve Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen plaket verdi.

Festival programında düşüncelerini dile getiren Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, “İlçemizde 28.’si düzenlenen ve geleneksel hale getirdiğimiz festival programını çok önemsiyorum. Kültür sanat ve turizm şehri olan Akçaabat’a yakışır bir festival oluyor. Bu festivallerle kültürümüzü yaşıyoruz ve gelecek nesillere aktarıyoruz. Kültürümüzün bu güzelliklerini festivaller aracılığıyla ülkemizin başka yöreleriyle paylaşabiliyoruz. Şehrimize gelen ekiplerimiz bizler için birer kültür elçisi olma özelliğini taşıyor. Şimdiden herkese iyi eğlenceler diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Dolu dolu geçen 28. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivalinin üçüncü gününde yurt içinden ve yurt dışından gelen ekipler, semt gezileri kapsamında Akçaabat’ın incisi Ortamahalle’yi ziyaret ettiler. Arnavut kaldırımlı, tarih kokulu mahallede hünerlerini sergileyen ekipler, renkli anlara imza attılar. Hamam Çimeni Çarşısı avlusunda da gösteri yapan halk oyunları ekipleri izleyenlere görsel şölen sundular. Akşamdan da devam eden halkoyunları gösterilerinin ardından Yücel Aktaş, Taner Eyüpoğlu ve Murat Başaran seyirciyle buluştu.

19-031.jpg

4-247.jpg

5-206.jpg

15-045.jpg

Zeynep Başkan, Eğlence Dolu Anlar Yaşattı

Karadeniz müzikleriyle dinleyenlerin beğenisini toplayan Zeynep Başkan, şarkılarıyla hem hüzünlendirdi hem eğlendirdi. Muhteşem enerjisi ile seyirci karşısına çıkan Zeynep Başkan, İzleyenlerden tam not aldı.

Festival boyunca gösteri yapan tüm ekiplere ve sahne alan tüm sanatçılara protokol üyelerince Akçaabat hatırası plaketler takdim edildi. Festival etkinlikleri kapsamında yapılan Sokak Basketbolu ve Plaj Voleybolu müsabakalarında dereceye giren gruplara ödülleri verildi.13-056.jpg

b1.jpg

b2.jpg

28. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları festivali kapsamında düzenlenen etkinliklierin son akşamında patlatılan havai fişekler eğlenceye eğlence katarken gökyüzünü renklere bürüdü.

 

28. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları festivali fotograflarına ulaşmak için TIKLAYINIZ

Okunma Sayısı: 1068
2014 - Tüm hakları saklıdır.

Yazılım: CM BİLİŞİM