YAYLA ŞENLİKLERİ

1.Akçaabat  Hıdırnebi Yayla Şenliği                20 Temmuz

Hıdırnebi kayasının arkasındaki tepe üzerine kurulmuştur. Her yıl Temmuz ayının 20. günü (Orak 7 si) Hıdırnebi Derneği adı verilen büyük bir şenlik yapılır. Hıdırnebi yaylasına öncelikle ağaçlı köylüleri çıkar.  Yayla turizmi çerçevesinde yapılan HIDIRNEBİ YAYLA KENT konaklama tesisleri yaylaya ayrı bir güzellik katmaktadır. Yayla Kent tamamıyla mimariye uygun olarak ahşap yapılmıştır.Ayrıca Hıdırnebi Yaylası treking ve hikking için çok elverişli parkurlara sahiptir.
Hıdırnebi şenliklerinin düzenlendiği Hıdırnebi tepesi doğal manzara seyir terası konumundadır. Orman içinde kurt, tilki, çakal vb. yabani hayvanları izlenebilir, foto safari yapılabilir. 

Hıdırnebi Yaylası  Ulaşım: Akçaabat Düzköy yolu güzergahında bulunan TRT verici istasyonu gösteren levhayı izleyerek Arpacalı ve Acısu köylerinden ilerleyip yaylaya ulaşabilirsiniz Yol üzerinde Acısu köyünde maden suyu kaynağı ve pansiyon bulunmaktadır.Bugün Akçaabat merkezinden yarım saat, Trabzon’dan 45 dakikalık bir yolculuktan sonra ulaşılan Hıdırnebi yaylası  doğal güzelliği ve turistik tesisleri ile aranan ve tercih edilen bir tatil beldesidir.
 

hidirnebi-001.jpg

 

 

2.Akçaabat  Işıklar Kayabaşı                          24 Ağustos

 3. Mersin Mesebet Şenliği                             21 Haziran

4. Demirkapı (istera) Soğuksu Şenliği             3 Ağustos

5. Doğanköy Ulan yayla Şenliği                      2 Ağustos 

6. Erikli (mimera) Kurtdüzü yayla şenliği        3 Ağustos

7. Derecik Vadisi :

    - Fındıklı Yayla Şenliği                      3 Ağustos

    - Harmancık yayla Şenliği                Ağustos'un ilk haftası

    - Haraka Mehmet Ağanın Çayırı       Mayıs ayında

2014 - Tüm hakları saklıdır.

Yazılım: CM BİLİŞİM