açıklama

AKÇAABAT HORONU TÜM DETAYLARIYLA ÖĞRETİLİYOR

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Akçaabat Belediyesi bünyesinde horonun alt yapısını güçlendirmek adına açılan Horon Kursu’nu ziyaret etti.

Akçaabat Belediyesi, Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Akçaabat Folklor Derneği ve Akçaabat Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde açılan ve çalışmalarına devam eden Horon Kursunda minikler, yıldızlar, gençler ve büyükler kategorilerinde toplamda 500 öğrenci Akçaabat Horonu ’nu öğreniyor.

Hafta içi okullarda hafta sonu ise Akçaabat Folklor Derneği’nde alanında uzman eğitmenler tarafından kursiyerlere yöresel halk oyunu horon öğretiliyor.

 

BAŞKAN EKİM HORON KURSUNU ZİYARET ETTİ

 

Horon Kursu’nu ziyaret eden ve kursiyerlerle bir süre sohbet eden Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Akçaabat’ın folklorik öğeler açısından ayrı bir zenginliğe ve öneme sahip olduğunu belirterek “Yöremizin simgesi, şehrimizin ve Karadeniz’in şahlanışı olan Akçaabat Horonu ‘nu gelecek nesillere en doğru şekilde aktarmak istiyoruz. Horon, bizim hassas çizgimiz; vazgeçilmezimizdir. Bu sebeple Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Akçaabat Halk Eğitim Merkezi ve Akçaabat Folklor Derneği ile işbirliği halinde Horon Kursu açtık. Horon kursumuza hemşehrilerimizin gösterdiği ilgi ve alaka bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Şu anda minikler, yıldızlar, gençler ve büyükler kategorilerinde 500 kişiye alanında uzman eğitmenlerce horonun incelikleri öğretiliyor. Karadeniz’in şahlanışı, Karadenizlinin ayak sesi olan horona desteğimiz ve verdiğimiz önem her zaman devam edecek. Destek veren ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” İfadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim’in horon kursu ziyaretinde konuşmaların ardından horon kursu öğrencileri hünerlerini sergilediler; Akçaabat Horonu oynadılar.

TARİH : 15 Mart 2023

Stratejik Planİç Konrol Eylem PlanıHava DurumuPerformans Programı
EtkinliklerYayınlarımızKariyer Merkeziİhale lanları
Nöbetçi EczanelerVefat EdenlerProjelere-Ödeme
Adres Bilgi Edinme BaşvurusuİhalelerKırsal Alan Konut Tip ProjelerKent Rehberi