açıklama

İNŞAATI DEVAM EDEN İŞLER - AKÇAKALE KALESİNİN RESTORASYON ÇALIŞMASI

Tarihi 1100’lü yıllara dayanan Akçakale Kalesi, Akçaabat Belediyesi’nin öncülüğünde yapılan çalışmalarla gün yüzüne çıkarılıyor.

Akçaabat Belediyesi olarak Akçaabat için tarihi öneme sahip Akçakale Kalesi’ni bir düzenlemeye tabii tutarak turizme açmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda Akçakale Kentsel Yenileme Projesinin odak noktası ve birinci kısmı olan Akçakale Kalesi için proje kapsamında kalenin rölöve-restitüsyon restorasyon projeleri yaptırıldı ve koruma kurulundan gerekli onayları alındı. Büyük bölümü yıkılmasına rağmen ana gövdesi günümüze kadar ulaşan kalenin tahsisi Akçaabat Belediyesince alınarak kalede belediyenin koordine ettiği profesyonel bir ekiple arkeolojik kazı çalışmalarına başlandı.

8 kişilik bir ekip tarafından yürütülen kazı çalışmalarında Bizans dönemine ait 8 mezar ve bu mezarlara ait iskeletler, Bizans ve Osmanlı dönemine ait sikkeler ve seramik parçaları ile 19. Yüzyıl’a ait bir top bulunurken, bir de kilise temeli bulundu. Akçakale Kalesinde gerçekleşen kazı çalışmalarının en önemli buluntusu olarak belirtilen tek nefli kiliseyle birlikte 2017 yılındaki kazı çalışmaları sona erdi.

Akçakale Kalesi’nde yapılan çalışmalarımız titizlikle devam edecek. İçerisinde ahşap yapılar bulunan kalenin ahşap olan kısımları yıkılmış, duvarları ise zaman içinde tahrip olmuştur. Belediye olarak geride kalan duvarları ve ahşap bölümleri aslına uygun olarak restore edilecek ve ziyarete açılacaktır. Kalede yapılan kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkmış ve muhtemel çıkabilecek olan tarihi eserleri ilerleyen zamanlarda açmayı planladığımız şehir müzemizde muhafaza ederek sergilemeyi planlıyoruz. Böylelikle sahil kesiminde bölgemiz için önemli bir turizm alanı ortaya çıkarılacaktır.Stratejik Planİç Konrol Eylem PlanıHava DurumuPerformans Programı
EtkinliklerYayınlarımızKariyer Merkeziİhale lanları
Nöbetçi EczanelerVefat EdenlerProjelere-Ödeme
Adres Bilgi Edinme BaşvurusuİhalelerKırsal Alan Konut Tip ProjelerKent Rehberi