açıklama

AKÇAABAT MERKEZ İLKOKULU İNŞAATI HIZLA YÜKSELİYOR

Akçaabat Merkez İlkokulu için yapılan yeni binanın inşaatı hızla devam ediyor.

Akçaabat’ın merkezinde bulunan Merkez İlkokulu binası mevcut konumundan 200 metre içeride Akçaabat Belediyesi’ne ait arsada yeniden yapılıyor.

 

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “İlgili kurumların yaptığı incelemeler ve dayanıklılık testleri sonucunda kurum görüşleri ve olur kararları ile birlikte Merkez İlkokulu binasının yıkılmasına karar verilmişti. Bu sebeple okulun bulunduğu alanın güneyinde yaklaşık 200 metre içeride bulunan ve arsası belediyemize ait olan arsada  yeni okul binası yapılıyor. Merkez İlkokulunun belirlenen alana yeniden yapılması için detek veren Vakıfbank Genel Müdürümüz, Hemşehrimiz Abdi Serdar Üstünsalih’e şahsım ve ilçem adına bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Tam donanımlı, 3 katlı ve 24 derslikli bir okul olarak inşa edilen yeni Merkez İlkokulu binası tamamlanıp eğitime hazır hale gelince mevcuttaki okulda devam eden eğitim işlevi yeni binaya taşınacak. İnşaatı hızla devam eden binanın 2024-2025 eğitim öğretim yılında faal hale gelmesi öngörülüyor.” Dedi.

 

MEVCUT MERKEZ OKULU’NUN YERİNDE NE YAPILACAK?

 

Akçaabat’ın çehresini değiştirecek ve şehrimize kent meydanları kazandıracak projeleri tek tek hayata geçiren Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, halihazırda aktif olan Merkez İlkokulu’nun bulunduğu alandaki tarihi binanın projeye esas olarak restore edileceğini ve Akçaabat’a ‘Bellek Müzesi’ olarak kazandırılacağını söyledi.

 

Bahsi geçen alanda bugüne kadar yapılan çalışmalardan da bahseden Başkan Ekim, “Tarihi binanın aslına uygun restore edilmesi neticesinde oluşturacağımız müze, her yönüyle Akçaabat’ı yansıtacak. ‘Bellek Müzesi’ni şehre kazandırmak için işe çevre düzenlemeleri yaparak başladık. Ardından bölgede yer alan eski Milli Eğitim binası ve Balıkhane binalarının yıkımını sağladık. Binaların altından akan Hamam Deresi’nin ıslahı DSİ tarafından yapıldı. Hemen müzenin kenarında bulunan ve görüntü bozukluğu oluşturan trafo binası ise ilgili kurumca buradan kaldırılacak. Yine çevre düzenleme çalışmaları kapsamında yol ve kavşak düzenlemeleri gerçekleştirdi. Trafik akışının daha nizami olmasını sağladık Ayrıca faaliyette bulunan okulun taşınması sonrasında bina yıkımı yapılarak müze çevre düzenlemesi kapsamında yeşil alan olarak ilçemize kazandırılacaktır. Tüm bunların yanı sıra Bellek Müzesi çevresinde yer alan alanda düzenleme çalışmalarımız devam ediyor.” Şeklinde konuştu.

TARİH : 18 Eylül 2023

Stratejik Planİç Konrol Eylem PlanıHava DurumuPerformans Programı
EtkinliklerYayınlarımızKariyer Merkeziİhale lanları
Nöbetçi EczanelerVefat EdenlerProjelere-Ödeme
Adres Bilgi Edinme BaşvurusuİhalelerKırsal Alan Konut Tip ProjelerKent Rehberi